Længere fremme blev det vandring på en lang lige lokal vej med moderat trafik og ind i Sutri.
Sutri er ligeledes en renaissanceby med en gammel bykerne. Sutri er tillige katedralby.
En skøn formiddag med godt vejr - det var vel allerede 25C og skyfrit - bragte mange mennesker ud i byen.
Katedralen - Doumo di Santa Maria Assunta - var åben og jeg gik ind for at se den og her blve jeg mødt af en rengøringshold på vel 10 dame på omkring min egen alder, som var igang med at vaske gulv, tørre af og ordne bænke og stole.
Egentlig har jeg ikke tidligere tænkt over, at der i både katedraler og kirker gennemgående er ryddelig og pænt og rent og selvfølge kan jeg se, at det netop er venerationen fra menigheden der gør om bygningen inde og ude er holdt pænt og rent er baseret på frivillighed.
På vej ud af Sutri vandre forbi et Etruskisk amfiteater og nogle huler, der af etruskerne og romerne blev benyttet som gravpladser og som er hugget ind i klippevæggen.
Dagens vandring skal afsluttes i Campagnano di Roma og er en vandring på ca. 31 km. Jeg har booket hotelværelse ved en restaurant som har værelser og som ligge i den sydlige del af byen ud til Via Francigena.
Der er også et par forskellige ruter at vælge imellem idag og det går lidt skit med at få valgt, så jeg havne på Via Cassia igen altså SS 2 med en helvedes trafik. Jeg er jo ved at være tæt på Rom.