Det var også et bevist valg at gøre det nu, selvom der er Corona. For mig var det afgørende at få Via Francigena ud af hovedet. det har ligget som nær mest et krav til mig at få denne etappe vandret.
Jeg ved at nogen af Jer nok vil betragte det som uforsigtigt at vandre under Cowid19 krisen og så i min alder.
Men efter min opfattelse er det ikke så risikobeto net. Der hvor risikoen er størst er under transport, hvor mange personer er sammen i lukket og lille rum. Fly.
Resten af tiden er jeg ude i de frie og hoteller, bu- tikker, restauranter har protokoller for ophold.
Og der er det også minimalt med samvær. Så det er ikke mange andre mennesker jeg møder dage ne jeg vandre. Så rosikoen for smitte er beskeden.
Jeg har opfattet denne vandring, som en af de bedre jeg har været å¨, den har været meget afvekslende fra vandring på stier i bjergene - end og vanskelige og stejle og smalle til flade strækninger på små og mellemstore asfaltveje og gennem grunsveje, markveje og græsstier.
Så det har været meget afvekslende.
Det største minus er, at mange kriker og endog vigtige katedraler har været lukket - antagelig på grund af årstiden og Corona-situationen.
I disse tider møder man ikke mange medpilgrim me. Jeg mødet vel mindre end 2 håndfulde på vandredagene.